Press "Enter" to skip to content

DA LI SU PROIZVODI MESNE INDUSTRIJE BAJRA D.O.O. HALAL?

Selam alejkum, dragi šejh.
Možete li nam reći nešto o ispravnosti mesnih proizvoda firme Bajra? Allah vas nagradio.

ODGOVOR: Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.

Hvala Allahu i neka je salat i selam na posljednjeg vjerovjesnika, a zatim:

Imajući u vidu da je obaveza muslimana povesti brigu o svojoj ishrani, da li je halal ili ne, a naročito kada se radi o konzumiranju mesnih proizvoda, koji iz dana u dan sve manje ispunjavaju halal standarde, te povođeći se riječima Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Vjera je savjet!”, izjavljujemo sljedeće:

Nakon detaljnije provjere i ispitivanja u proteklom periodu, došli smo do zaključka da proizvodi mesne industrije Bajra d.o.o. još uvjek ne ispunjavaju prave halal standarde i ne smatraju se halal ishranom.

Do tog smo zaključka došli nakon razgovora s pojedninim, nama pouzdanim, osoboma iz Agencije za certificiranje halal kvalitete (halal certifikat), te svjedocima – što je za nas bitnije od prvog – koji su posvjedočili da se većina osoba koje pristupaju činu klanja ne prizdržavaju osnovnih vjerskih načela, od kojih je glavna obavljanje namaza.

S tim u vezi, savjetujemo muslimane da se slijepo ne povode za “halal certifikatima” i sl., te da, ujedno, izvrše pritisak na Agenciju za halal certifikate kao i na mesne industije da istinski usklade svoje proizvode pravim halal standardima, a od kojih je među najbitnijim praktikovanje islama (minimum namaz), od strane osoba koje obavljaju klanje životinja.

Allah, najbolje zna, i On je najbolji pomagač!

Mr. Zijad Ljakić,

Hajrudin Ahmetović, prof.

Amir I. Smajić, prof.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *