Press "Enter" to skip to content

ŠTA BRATI I ČIME SE LIJEČITI U PROLJEĆE: ORAHOV LIST PROTIV SMRADA NOGU, VRBINA KORA I LISTOVI BREZE SMIRUJU REUMU. IMELA PRITISAK, A BREZA – DIJABETES!

Proljeće je prekrasno doba kada se budi priroda, ali i neke naše boljke. Organizmi iscrpljeni zimskim načinom života s premalo kretanja, previše hrane i prekratkim danima, podložniji su infekcijama. Javljaju se želučani problemi, alergije, umor, gripe… Zašto ne posegnuti za prirodnim sredstvima kojima ćemo očistiti tijelo od nakupljenih otrova, otkloniti ili barem ublažiti zdravstvene probleme…

ORAH: Želučane tegobe, zdrave krvne žile, proljev, infekcije, znojenje nogu.

Za ljekovite pripravke koriste se cvjetovi, mladi listovi, zeleni plodovi, jezgre i suhe pregrade jezgri. Čaj od resa upotrebljava se za obloge protiv pucanja kapilara, kod rana i hemoroida.

Protiv proljeva i unutrašnjih krvarenja, uzme se kašika suhih, usitnjenih resa i prelije sa 2 dl kipuće vode, poklopi i nakon 5 – 10 minuta procijedi. Čaj se pije 2 puta na dan ili upotrebljava za ispiranje i obloge.

Ženski cvjetovi, nalik pupoljcima, nalaze se na vrhovima grančica kada orah već prolista. Lagano pržene u svinjskoj masti, narodna medicina upotrebljava kod nožnih bolesti, opadanja kose i prhuti u kosi. Listovi se beru tokom maja i juna i suše oslobođeni od središnje “žile” i peteljke.

Čaj od mladog lišća, uz dodatak meda, čisti i jača krv, jača želudac, olakšava probavu, a koristan je i protiv raznih čireva, gnojnih rana, kostobolje i za oblaganje upaljenih očiju. Djelotvoran je u liječenju rahitisa, kod opće slabosti organizma, te krvarenja i raznih bolesti.

ŽELUDAC: Čaj za želučane tegobe i čišćenje od crijevnih parazita pripremite od 20 g mladog lišća koje prelijete sa 1 litrom vrele vode. Dodajte 4 kašike meda, nakon 10 minuta procijedite i pijte tri puta na dan po šoljicu poslije jela.

RANE I ČIREVI: 10 g osušenog lišća pomiješajte sa kašikom meda pa prelijte sa 2,5 dl kipuće vode. Kuhajte 10 minuta, procijedite i pijte 2 – 3 puta na dan.

OSIP: Orahovo lišće namočite u vodu temperature 35 stepeni C pa upotrebljavate kupku kod osipa na koži.

PROLJEVI I INFEKCIJE: 1 – 2 kašike suhih listova preliti sa 2,5 – 3 dl hladne vode, staviti da zavrije i na laganoj vatri kuhati 3 minute. Piti 2 šoljice na dan ili upotrebljavati za kupke i obloge. Čaj je djelotvoran kod infekcijskih bolesti želuca i crijeva, proljeva, žutice, šećerne bolesti i slabih živaca. Izvana se upotrebljava kao kupelj za ispiranje ili obloge kod bijelog pranja, hemoroida i kožnih bolesti, poput akni, ekcema, problema sa vlasištem i rana koje sporo zacijeljuju.

ZNOJENJE NOGU: U 2 dl vode potopiti 5 kašika usitnjenog orahovog lišća i hrastove kore. Kuhati 10 minuta pa kada se smlači oprati noge. Ne brišite ih nego ih osušite na zraku.

JAČANJE KOSE: Samljeti 10 kašika jezgri oraha, staviti u litar 96-postotnog alkohola, dobro zatvoriti i ostaviti 2 sedmice na toplom mjestu. Ovom tinkturom svake večeri masirati kožu glave.

VRBA: Reuma, hemoroidi, proljev, giht, nesanica, slabi živci

Tri su vrste vrba – bijela, iva i krhka vrba. Njeni cvjetovi, ”mace”, jedan su od vijesnika proljeća i ekstrakt od njih u narodu se upotrebljava protiv nesanice, slabih živaca i seksualne nadraženosti. Vrbinu koru još su Hipokrat i Plinije koristili kao lijek protiv groznice. U proljeće se guli sa grana, suši u hladu, usitni i spremi u tamnu staklenku. Ona pospješuje izlučivanje znoja i mokraće, te smiruje bolove. Kod gihta i reume odlične su veće količine uvarka od kore dodane u kupkama.

Obzirom da vrbina kora istovremeno uništava klice i smiruje bolove, ima povoljan učinak kod upala želuca i crijeva pa se njome liječe proljevi, crijevni grčevi te prekomjerna sluz želuca i crijeva. Vrba pomaže i kod artritisa, krvarenja iz pluća i bubrega, te u liječenju rana, čireva i osipa.

REUMA I GIHT: Pomiješati jednake dijelove usitnjene vrbine kore i listova breze pa jednu kašiku preliti sa šoljicom vrele vode. Pokriveno ostaviti 5 minuta i prema potrebi piti 2 – 3 šoljice na dan, Može se zasladiti medom.

GROZNICA: Pomiješati jednake dijelove vrbine kore i korijena srčanika, jednu kašiku mješavine preliti sa šoljicom kipuće vode i ostaviti 5 minuta. Piti 1 – 2 šoljice na dan.

OSIPI, RANE, ČIREVI: Za vanjsku upotrebu koristi se uvarak od vrbine kore koje je isto tako dobro sredstvo za grgljanje kada je upaljeno zubno meso ili krajnici. Redovne kupke od uvarka pomažu kod znojenja nogu.

HEMOROIDI: Kod problema sa hemoroidima, ali i za osip i živce, djelotvoran je napitak od 25 dag mladih vršaka i pupoljaka bijele vrbe namočenih 16 sati u pola litre vina i pola litre vode. Nakon toga još sat i pol kuhajte na laganoj vatri. Dnevno pijte količinu od 2 – 3 šoljice, ali po gutljaj svakih pola sata do sat.

BIJELI BOR: Smiruje bronhitis

U proljeće se sabiru pupoljci koji se zajedno sa iglicama suše 1 – 2 mjeseca. Pripravci bijelog bora vrlo su korisni kod problema sa disajnim putevima, posebno bronhitisa, za čišćenje krvi, kod reumatskih bolesti i kožnih problema.

BRONHITIS: 1/2 l vrele vode preliti preko 10 dag pupoljaka i ostaviti sat – dva na toplom mjestu. Procijedite i pomiješajte s kilogramom meda. Na dan se uzima 4 – 5 kašika pripravka.

LIŠAJEVI: Trljajte ih ekstraktom borovih iglica, a isperite tek drugog dana. Ponavljati dok lišaj ne nestane sa kože.

REUMATSKE BOLESTI: 15 dag pupoljaka 10 minuta kuhati u litri vode pa dodati vodi za kupanje.

PODBJEL: Upaljene vene, bronhitis, čirevi, usna šupljina

Podbjel je odličan lijek kod svih disajnih oboljenja, a posebno je djelotvoran u liječenju katara ždrijela, promuklosti, bronhitisa, bronhijalne astme i iskašljavanja. Koristi se za grgljanje kod upale sluznice usne šupljine i ždrijela. On liječi, ali i spriječava razne upale. Čaj podbjela može se upotrebljavati i izvana, za liječenje kožnih oboljenja poput oteklina, upala, opekotina ili čireva. Oblozi od podbjela ublažavaju upalu vena.

ČAJ: 2 kašike podbjela preliti sa 2 dl kipuće vode, ostaviti 10 minuta, procijediti, zasladiti medom i piti 2 – 3 puta na dan.

KAŠALJ I BRONHITIS: Kašiku usitnjene biljke preliti s 2 dl vrele vode. Koristi i za lakše iskašljavanje u početku bronhitisa ili tuberkoloze.

RANE I ČIREVI: Usitniti osušene listove i cvjetove pa sa prahom posipati rane, čireve ili zagnojene kosti.

IMELA: Regulira oba pritiska, rad štitnjače, umiruje živce

Imela je jedna od rijetkih biljaka koja ne raste iz zemlje ili vode, već na drveću i grmlju. Neki je smatraju nametnikom, drugi polunametnikom, treći grmom koji živi u sretnoj simbozi sa domaćinom. Činjenica je da je imela prije svega ljekovita i još nije do kraja istraženo na što sve djeluje. Ljekoviti su listovi i manje grančice s listovima, a sabiru se u martu i aprilu, te od novembra do sredine decembra.

Imela otklanja hroničnu začepljenost i sve njene popratne simptome poput nadimanja i sl. Također normalizira nedovoljno izlučivanje žuči, trbušnih žlijezda i žlijezda slinovnica, te otklanja početak žutice. Ona je odlična pomoć kod oboljenja izazvanih pretjeranim radom štitnjače. Klinički je dokazana njena moć u liječenju raka, a u narodnoj, ali i modernoj medicini, preporučuje se za umirenje živaca i protiv padavice.

Zanimljivo je da je imela efikasna kod regulisanja niskog i visokog krvnog pritiska. Naime, njene ljekovite tvari normaliziraju kolanje krvi i jačaju srce, što dovodi i do uravnoteženog pritiska. Ujedno se i eliminiraju i popratne pojave previsokog i preniskog krvnog pritiska poput vrtoglavice, glavobolje, zujanja u ušima, navale krvi u glavu…

Važno je da se za sok uzimaju samo mlade granćice ili listovi. Kada se uberu poškrope se hladnom vodom, a kada se voda upije zgnječe se. Dnevno se uzima 2 do 4 kašike soka. Kod pripreme čaja primjenjuje se hladni način jer grijanjem imela gubi veliki dio ljekovitosti. Odjednom se priprema cijela dnevna doza tako da se na šoljicu stavlja dvije kašike imele, prelije hladnom vodom i ostavi 6 – 8 sati. Dakle, za 3 šoljice čaja tom količinom hladne vode prelije se 6 kašika imele.

Hladni čaj se koristi kod mnogih boljki: kod unutarnjih krvarenja, iz pluća, maternice i nosa, miješa se sa poljskom preslicom. Ušmrkavanjem čaja od imele narodna medicina liječi peludnu hunjavicu. Kod noćnog mokrenja, otečene maternice i bijelog pranja smetnje će ukloniti redovno pijenje čaja.

BREZA: Pomaže dijabetičarima

Na brezi je sve ljekovito – listovi, pupovi, kora, sok te smola i ugljen iz drveta. Njeni pripravci koriste se kod gotovo svih zdravstvenih tegoba i za jačanje organizma. Za liječenje se može iskoristiti svaki dio breze, s tim da se cvijetni pupoljci sabiru u rano proljeće, listovi od maja do sredine jula, sok je najbolji u prvoj polovini maja, a u maju i junu također se sabire kora. Pupoljci i listovi mogu se upotrebljavati odmah, svježi ili osušeni na sjenovitom mjestu. Brezini listovi ne smiju se kuhati, nego ih se preliva vrelom vodom i ostavlja da odstoje.

Takav čajni oparak dobro pospješuje mokrenje pa se može izlučiti i 5 – 6 puta veća količina od uobičajene. To je posebno važno bolesnicima kojima se skuplja voda u organizmu i ugrožava im zdravlje, a to su prije svega oboljeli od bubrežnih i jetrenih bolesti, te osobe sa smetnjama u optoku krvi. Pojačanim mokrenjem izlučuju se i veće količine mokraćne kiseline, što pomaže kod reumatskih tegoba i gihta.

Čaj pomaže i kod otežanog mokrenja, te bolesti mjehura. Ako se neko vrijeme pije 2 – 3 šoljice nezaslađenog čaja, bubrežni pijesak izmokrit će se bezbolnije, a mogu se rastvoriti i kamenci.

ČIŠĆENJE KRVI – Čajni oparak od brezova lišća preporučuje se i u prvoj fazi šećerne bolesti, a treba piti po 2 – 3 nezašećerene šoljice na dan, polagano i u malim gutljajima.

Ako su posrijedi giht, bubrežne bolesti, žučni kamenci ili hronični katar mjehura, uz čajni oparak treba koristiti potpune ili djelimične kupke od brezova lišća. Temeljita kura čišćenja krvi, uz češće pranje ili kupke sa oparkom od brezovog lišća, pomaže kod kožnih lišajeva, svraba i sličnih problema. Kod hroničnih i teških oblika kožnih bolesti za kupke i pranje treba upotrebljavati uvarak od brezove kore.

Svježi sok breze koji se pije nekoliko puta na dan vrlo je učinkovit lijek kod žutice, bolesti mokraćnih kanala, teškoća koje stvara manjak vitamina C, kod pojave lišajeva, svraba, nečiste kože i oteklina zbog vodene bolesti.

REUMA I GIHT – Pomiješati jednake dijelove breze i koprive, te kore krkovine. Kašika mješavine prelije se šoljicom vrele vode i zasladi medom. Pije se 1 – 2 šoljice na dan, u gutljajima.

MASLAČAK: Čisti tijelo od otrova

Mladi listovi maslačka koriste se još od 17. vijeka kao salata. Iako je mnogi još uvijek smatraju korovom, ovo je izuzetno ljekovita biljka. Čaj se priprema od cijele biljke koja se bere u proljeće i nakon dobrog sušenja sitno nasjecka. Ako se koristi samo korijen najbolje ga je skupljati u jesen kada je pun inulina i drugih djelotvornih tvari.

ČIŠĆENJE KRVI: Salata od mladog lišća potiče mokrenje i pročišćava krv.

OTEŽANO MOKRENJE – Kod otežanog mokrenja pomiješa se po 30 g maslačka, preslice i kilavice sa 10 g kukuruzne svile. Tri kašike mješavine prelijte sa pola litra kipuće vode i ostavite poklopljeno 2 sata. Procijedite i pijte svaka 2 sata po kašiku čaja.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *